Czym jest przypawanie kołków?

emirkrasnic / Pixabay

Jak wiadomo, w dzisiejszych czasach można zobaczyć różnego rodzaju urządzenia i sprzęty, które potrzebne są do pracy i to w różnych zawodach. Bez nich pracownicy nie mogliby wykonywać należycie swoich obowiązków. Bardzo popularnym zawodem jest spawacz, a jak wiadomo, bez odpowiednich przyrządów nie będzie w stanie spawać różnych, potrzebnych elementów. Dlatego też niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czym jest przypawanie kołków. Jeśli ktoś interesuje się tą tematyką lub szuka jakichkolwiek informacji, to zdecydowanie wart, aby taka osoba zapoznała się z treścią.

Czym jest przypawanie kołków?

Zapewne bardzo dużo osób nie wie,czym jest to pojęcie, dlatego też warto zaznaczyć, że jest to po prostu nic innego jak pewnego rodzaju czynność, która polega oczywiście na mocowaniu metalowych kołków do stalowego elementu, najczęściej w postaci cienkiej lub grubej płyty. Stosowane są przede wszystkim dwie różne metody zgrzewania kołków. Pierwsza to zgrzewanie łukowe (ARC), a druga to zgrzewanie kondensatorowe (CD).

Warto zaznaczyć, iż pierwsza metoda, czyli zgrzewanie kołków łukowych (ARC) obejmuje nic innego jak te same podstawowe zasady metalurgiczne i rozważania, co każda inna metoda spawania łukowego. W tym przypadku kołek jest wkładany do kawałka metalu. Robi się to głównie za pomocą ręcznego narzędzia, który nazywany jest pistoletem do spawania kołków, a po zajarzeniu łuku podstawa kołka i przylegający obszar podłoża są topione. Ważne jest to, iż przed spawaniem nad główką kołka opuszczany jest pierścień ceramiczny. To on właśnie chroni łuk i ogranicza metal spoiny. Kołek ten jest następnie wpychany do jeziorka spawalniczego. Po czym utrzymuje się go na miejscu, tak długo, aż stopiony metal stwardnieje i utworzy jednorodne połączenie. Jest to dość szybki cykl, gdyż zakończony w mniej niż sekundę. W ten sposób tworzy połączenie o pełnej wytrzymałości. Metoda łukowa jest przeważnie stosowana do kołków o średnicy 6 mm i większej oraz do spawania także dość grubszych elementów lub zastosowań konstrukcyjnych.

Jeśli chodzi o tą drugą metodę, czyli spawanie kondensacyjne (CD) to obejmuje ona takie same podstawowe zasady metalurgiczne i względy, jak oczywiście każda inna metoda spawania łukowego. Ważne jest to, iż tego typu spawanie kondensacyjne umożliwia nam łączenie różnych stopów metali. Metoda -CD jest zwykle stosowana do spawania korków o średnicy 9 mm i głównie do spawania cienkich blach.

Jak widać, przypawanie kołków jest bardzo potrzebne. Jeśli jednak ktoś nie potrafi tego zrobić, to ważne w tym przypadku jest skorzystanie z pomocy specjalisty lub innej osoby, która się na tym zna. To jest bardzo ważne. Przynajmniej wszystko będzie zrobione tak jak być powinno. Tego typu czynności robi się wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba spawania różnego rodzaju elementów. Przeważnie na jakiś halach, magazynach itp. Bez takiej umiejętności, nikt za dużo nie zdziała.