Prawidłowa masa ciała u dorosłych i u dzieci

TeroVesalainen / Pixabay

Prawidłowa masa ciała to jeden z ważniejszych wskaźników. Dlatego też wiele osób codziennie korzysta z łazienkowej wagi. Również rodzice małych dzieci martwią się, jeśli dziecko nie przybiera na wadze tak szybko, jak powinno. W jaki sposób sprawdzić, czy masa ciała jest prawidłowa i czy w przypadku dzieci rzeczywiście należy martwić się niewielkim przyrostem wagi?
W przypadku osób dorosłych, które już ukończyły dwudziesty rok życia, obliczenie, czy masa ciała jest właściwa, jest dość proste. Wystarczy tylko skorzystać z kalkulatora BMI i sprawdzić, czy wynik mieści się w wyznaczonych zakresach. Jeśli wskaźnik BMI jest zbyt niski lub zbyt wysoki, konieczna jest zazwyczaj zmiana diety, poprzedzona dokładniejszymi badaniami, ponieważ takie odchylenia mogą wskazywać na chorobę.

 

W przypadku dzieci sprawa jest bardziej skomplikowana. Tak jak w przypadku osób dorosłych można obliczyć BMI. Jednak nie wystarczy w tym przypadku sięgnąć do znanej tabeli. Konieczne jest skorzystanie z siatek percentylowych. Prawidłowa waga dziecka często nie mieści się w sztywnych wykresach. Siatki percentylowe pozwalają sprawdzić, czy dziecko mieści się w normie na tle rówieśników. Jeśli tak jest, to nawet mniejszy przyrost wagi nie jest zwykle powodem do niepokoju. Należy jednak udać się do lekarza, jeśli dziecko nie przybiera w ogóle lub chudnie.